Başa Dön

Marka Kimliği Oluşturma

Marka kimliği firmaların pazardaki rekabeti için en önemli etkendir. Müşteriler en ucuz fiyatlı markalar yerine Marka kimliğine sahip ürünleri tercih ediyor.

Günümüzde markaların insanlar gibi bir kimliği hatta öz geçmişleri bulunmakta. Bu sebepten dolayı işletmeler kendi kimliklerinden ziyade sahip oldukları markaların kimliklerini ön plana çıkartıyorlar. Bu marka kimliğini oluştururken de bazı araçların kullanılması gerekiyor. Bu etkili araçlar slogan, logo, marka kimliğine sahip olunan kelime ve renklerden oluşur.

“Peki nasıl marka olunur?” sorunun cevabı için arama motorlarında bir araştırma yapsanız yüzlerce literatürle karşılaşırsınız, tıpkı benim yaptığım gibi.
Siz henüz yapmadıysanız biz yaptığımız araştırmanın sonuçlarını kendi bilgi birikimimiz …

Markalaşma işletmeye neler kazandırır?

İşletmenin, markası olan ürünleri daha kolay tanınır. Ürünlere olan talebi artar, uzun dönemde satışları istikrarlı hale getirir. Ürün üzerinde bağlılık yaratır. İşletmeler marka kullanımı sayesinde ürünlerini pazara sunarken zorlanmaz ve pazarı kontrol etmek kolaylaşır.

Marka kimliği edinmede başarı sağlayabilmesi, yapılacak çalışmaların uzun vade de kabul görmesinin yolu kreatif bir ekip çalışması ve profesyonel yaklaşım gerektirir.
Marka oluşturmanın ilk aşaması kurumsal kimlik kılavuzunun hazırlanmasıdır. Logo kimliği ve amblem tasarımından başlayarak bir bütün olarak hazırlanan kurumsal kimlik firmanın markalaşma yolunda kılavuzu olacaktır.

Yorum bırakın